Kivi Tohumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
12 Temmuz 2024

Kivi Tohumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kivi Tohumu:

Kivi, üzüme benzeyen ancak üzümlerden daha büyük ve odunsu bir gövdeye sahip olan, yapraklarını her yıl döken bir asmada yetişir. Kivi asması 4-5 metre aralıklarla ekilir ve 1,8-2 metre yüksekliğinde güçlü sırıklarla desteklenir. Güçlü asmalar; sürülen toprağa, sık sulamaya ve rüzgârdan korunmaya ihtiyaç duyar. Bitkinin sağlıklı bir şekilde büyümesi için ılıman iklim gereklidir, ancak filizlerin büyümesi için kışın soğuğuna ihtiyaç vardır. Bitki Mayıs ayında çiçek açmaya başlar ve ürün Ekim ayı ortası ile Kasım aylarında hasat edilir.

Ülkemizde kivi çeşitleri yavaş yavaş yayılmaktadır. Pazarda görülen esas çeşit Hayward cinsidir.

Kivi Tohumu ile Çöğür Üretimi:

Kivi üretimi için tohumla üretim, anaç üretiminde ve ıslah çalışmalarında kullanılır. Tohumlar çiçeklendikten sonra geçen 110 gün içinde tam büyüklüğe ulaşırlar. Bir kivi meyvesinde ortalama olarak 1000 tane tohum bulunur. Bu tohumlar çok küçüktür ve 1000 tohumun ağırlığı 1 gramdır. Kivi tohumları, olgun ve sağlıklı meyvelerden elde edilir. Bunun için meyvenin kabukları soyulup, karıştırıcı ile parçalanarak pulp haline getirilir. Pulp ince gözenekli bir elekten süzülerek elde edilir. Kivi tohumu serin bir yerde kurutulup, 15-20 gün boyunca +3-4°C'de bekletildikten sonra ekimi yapılır. Eğer tohumların soğuklama ihtiyacı meyve içinde karşılanması istenirse, iri ve olgun meyveler seçilip, bunların soğuk hava deposunda 0-5°C sıcaklıkta birkaç ay bekletilmesi gerekir. Kivi tohum kabukları incedir ve kolay zedelenir. Çöğür üretimi için en fazla Bruno ve Abbott çeşidinin tohumu kullanılır. Hayward tohumları zayıf olduğu için kullanılmaz.

Kivi Tohumunun Ekilmesi:

Çimlenme oranlarının artması için, ekilmeden önce 4,4°C'de 6-8 hafta kadar perlit, nemli kum veya talaş gibi ortamlarda bekletilmeleri iyi olur. Kivi tohumları kış sonu ile yaz ortası arasında ekilir.

Tohumlar erken ekildiğinde gelişmeleri için yeterli zaman bulacağından, ertesi yıl aşıya gelmeleri mümkün olacaktır. Şaşırtma işleminin kolay olması ve tohum çürümesinin önüne geçilmesi için, tohumların 3 mm derinlikte steril bir ortama ekilmesi gerekmektedir.

Kivi tohumlarının ekilmesinin ardından yastıkların üstü bir süre kapatılıp, harcın kuruması önlenir. Bu aşamada fideler çok hassastır ve direk güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Aşırı nem birikimi de fidelerin hastalık kapmasına zemin oluşturacağından, aynı oranda tehlikelidir. Yarı gölgeli ve havalandırılmış yerler bu aşamada en uygun ortamlardır.

Bu ortam içinde 21°C'de kivi tohumlarının 2-3 hafta içerisinde tümünün çimlenmesi gerçekleşir. Çöğürler 2-4 yapraklı olduğunda dikkatli bir şekilde yerlerinden sökülüp, çapı 6-8 cm olan tüplere konularak şaşırtılır.

Bu aşamadan itibaren çöğürlerin dış hava ortamına yavaş yavaş alıştırılması gerekir. Bu alıştırmaların ardından çöğürler, tüplü olarak fidanlığa taşınır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Saygın

12 Temmuz 2024 Cuma

Kivi asmalarının güçlü sırıklarla desteklenmesi gerektiğini öğrendim, acaba bu sırıkların malzemesi ve kalınlığı ne olmalı? Ve kivi tohumunu ektikten sonra yastıkların üstünü nasıl kapatmalıyım? Tohumların 3 mm derinlikte ekilmesi gerektiyse, bu derinliği nasıl doğru bir şekilde ayarlayabilirim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Saygın, kivi asmalarının güçlü sırıhlarla desteklenmesi gerektiği doğrudur. Bu sırıhların malzemesi genellikle ahşap veya metal olabilir, ancak uzun ömürlü ve dayanıklı olması açısından çelik veya galvanizli metal tercih edilebilir. Kalınlık konusunda, sırıhların en az 5-10 cm çapında olması yeterli olacaktır, böylece kuvvetli rüzgarlara ve bitkinin ağırlığına karşı dayanıklı olurlar.

Kivi tohumlarını ektikten sonra yastıkların üstünü ince bir tabaka toprak veya vermikülit ile kapatabilirsiniz. Bu, tohumların nemli kalmasını sağlar ve aynı zamanda ışık almasını da engellemez. 3 mm derinlikte ekim yapmak için, bir cetvel veya işaretli bir çubuk kullanabilirsiniz. Tohumları yerleştirdikten sonra hafifçe toprakla kaplayarak doğru derinliği ayarlayabilirsiniz.

Umarım bu bilgiler yardımcı olur! Başarılar dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kivi Faydaları Nelerdir?

Kivi Faydaları Nelerdir?

Kivi Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kivi Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kivi Tohumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kivi Tohumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kivi Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kivi Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kivi Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Kivi Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kivi Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Kivi Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri