Hamilelikte Kivi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
25 Temmuz 2024

Hamilelikte Kivi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Kivi

Hamilelik döneminde tüketilmesi gereken önemli meyvelerden biri kividir. Özellikle vitamin ve mineral değeri yüksek olan kivi, hamilelik süresince salatanın içinde, meyve suyu olarak veya ara öğünlerde tüketilmelidir.

Hamilelikte Kivinin Faydaları Nelerdir?

  • Kivi, vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olarak kanı temizler. Hamilelikte düzenli olarak tüketilen kivi, vücutta yer alan toksinlerin atılmasına yardımcı olarak temiz bir kana sahip olmamızı sağlar. Ayrıca, karaciğerin düzenli çalışmasına katkıda bulunur.
  • Hamilelik döneminde vücudun direncini arttırır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek kişiyi hastalıklara karşı korur. Kivinin içindeki antioksidanlar, bu dönemde vücudun kansere karşı dirençli olmasına yardımcı olur. Özellikle göğüs kanserine karşı tedbir almak için kivi tüketilmelidir.
  • Hamile kadınlar arasında yaygın bir sorun olan hazımsızlık ve kabızlığı önler. Gün içinde en az bir kivi tüketmek, bu sorunun yaşanmasını engelleyebilir.
  • Doğal anti-stres etkisi yapar. Hamilelik döneminde duygusal ve alıngan olmak yaygındır. Kivi, beyin aktivitelerinde sakinleştirici etkisi sayesinde, geceleri rahat uyumaya ve gün içinde daha az stres yaşamaya yardımcı olur.
  • C vitamini ihtiyacını karşılar. Özellikle kış aylarında, turunçgiller tüketilmiyorsa, C vitamini almak için kivi tüketmek gereklidir.

Hamilelik Döneminde Kivinin Diğer Faydaları Nelerdir?

Kivi, içindeki magnezyum ile kemik sağlığını korur. Hamilelik döneminde kilo alımını yavaşlatabilir, böylece dengeli beslenme sağlanmış olur ve aşırı kilo alımı engellenir. Zayıf olan vücut direnci yüzünden alınabilecek bulaşıcı hastalıklara karşı kivi koruyucu olabilir.

Hamilelik sürecinde kivinin faydaları, diğer meyvelerle birlikte daha belirgin hale gelir. Kiviyle birlikte vitamin bakımından zengin, özellikle C vitamini içeren meyvelerin de tüketilmesi önemlidir. Folik asidin artması için günde en az bir kivi tüketilmelidir. Kivi, hamilelikte bebeğin akciğer gelişimini destekleyen inositol içerir. Ayrıca, hamilelik döneminde cildin bozulmasını engeller ve güzelleşmesine yardımcı olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Kivi Kaç Kalori?

Kivi Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kivi Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Kivi Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Kivi Kuşu Türleri ve Özellikleri

Kivi Kuşu Türleri ve Özellikleri

Yeşil Kivi İncirli Tatlı Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil Kivi İncirli Tatlı Tarifi ve Malzemeleri

1 Kivi Kaç Kalori?

1 Kivi Kaç Kalori?

Kivi Fidanı Türleri ve Özellikleri

Kivi Fidanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kivi Faydaları Nelerdir?

Kivi Faydaları Nelerdir?