Kivi Nasıl Soyulur?
21 Temmuz 2024

Kivi Nasıl Soyulur?


Kivi, vitaminler ve mineraller bakımından zengin bir meyvedir ve bu besin değerlerinin çoğu, kabuğunun hemen altında bulunur. Bu nedenle, kiviyi soymak gerekliliği doğduğunda dikkatli olmak önemlidir. Kivinin sahip olduğu besin değerlerinden maksimum fayda sağlamak için doğru soyma yöntemlerini bilmek gereklidir. Eğer kiviyi bıçakla soyarsanız, önemli besin değerlerini kaybedebilirsiniz. Bu yüzden kivi tüketirken bıçak kullanmak yerine kaşık kullanılması önerilir.

Kivi Soyarken Yapılması Gerekenler

Kivi soyarken kabuğunun altındaki yararlı kısmın ziyan edilmemesi için şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Kivinin üst kısmını yatay bir şekilde kesin.
  • Uygun boyutta bir kaşık, tercihen çay kaşığı kullanarak kivinin içini oyup çıkarın. Bu yöntemi rafadan yumurta yeme yöntemine benzetebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise şu şekildedir:

  • Kivinin hem altını hem de üstünü kesin.
  • Avucunuza aldığınız kiviyi sıkıca kavrayarak, yemek kaşığı ile kabuğunun dibinden hareket edin. Kivinin dış kabuğunu döndürerek çıkarın. Bu şekilde kabuk oldukça ince bir şekilde çıkacaktır.
  • Kaşığı bir tur çevirerek, kivinin iç kısmını çıkarabilirsiniz.

Kivinin Olgunlaşması

Kivinin sağlıklı bir şekilde soyulabilmesi için olgunlaşmış olması gerekir. Eğer aldığınız kivi sert ise henüz olgunlaşmamış olabilir. Bu durumda, kiviyi bir poşetin içinde diğer meyvelerle birlikte saklamayı deneyebilirsiniz. Bu sayede birkaç gün içinde kivilerin olgunlaştığını görebilirsiniz ve böylece kiviyi rahatça soyabilirsiniz.

Kivinin Besin Değerleri

Kivi, sindirim için yararlı olan bromelain gibi enzimler içerir. Ayrıca düşük glisemik indekse sahip olduğundan, tüketildikten sonra kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltmez. Bu açıdan şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği meyvelerden biridir. Göz hastalıkları nedeniyle gözlerde oluşabilecek hasarlara karşı koruyucudur ve hücrelerdeki oksidatif hasara karşı en iyi koruyucu besinlerden biridir. Kansere karşı koruyucu özellikleri de vardır. Özellikle içerdiği potasyum sayesinde sıvı dengesini korur ve sodyumun vücuttaki etkilerini azaltır. Toksinlerin atılmasını sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bu etkilerinden en üst düzeyde yararlanmak isterseniz, kiviyi doğru şekilde soyup tüketmeniz önemlidir. Umarım bu bilgiler sizin için yararlı olmuştur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kivi Bakımı Nelerdir?

Kivi Bakımı Nelerdir?

Kivi Bahçesi Türleri ve Özellikleri

Kivi Bahçesi Türleri ve Özellikleri

Kivi Kaç Kalori?

Kivi Kaç Kalori?

Kivi Çiçeği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kivi Çiçeği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kivi Yetiştiriciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kivi Yetiştiriciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

1 Kivi Kaç Kalori?

1 Kivi Kaç Kalori?

Güncel

Kivi Fidanı Türleri ve Özellikleri

Kivi Fidanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kivinin Göze Faydaları Nelerdir?

Kivinin Göze Faydaları Nelerdir?