Kivi Kuşu Türleri ve Özellikleri
21 Temmuz 2024

Kivi Kuşu Türleri ve Özellikleri

Kivi Kuşu

Kivi kuşu, Apterygidae (Kivigiller) familyası içinde yer alan Apteryx cinsine ait bir kuş türünün ortak adıdır. Bu kuşlar yalnızca Yeni Zelanda'da yaşar ve bu nedenle ülkenin simgelerinden biri olarak kabul edilirler. Kivi kuşları uçamayan kuşlar arasında yer alır ve bazı türleri nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Kivi Kuşunun Beş Türü Vardır

  • Tokoeka
  • Benekli Büyük Kivi Kuşu
  • Kuzey Adası Kivi Kuşu
  • Benekli Küçük Kivi Kuşu
  • Okarito

Kivi Kuşunun Özellikleri Nelerdir?

Kivi kuşu diğer kuşlara nazaran kanatlarının olmayışı ile dikkat çeker. Kanatları olmadığı için uçamazlar. Çok hızlı ve seri hareket etme kabiliyetine sahiptirler. Vücutları tavuk büyüklüğünde olup, küçük kafalı, tombul ve yuvarlak bir yapıya sahiptirler. Boyları 40-45 cm civarında olup oldukça yuvarlak ve tombul bir görünüme sahiptirler. Ağırlıkları ortalama 1.5 ile en fazla 4.5 kilogram arasında değişir. Dişi kivi kuşları erkeklerden daha iri yapıdadır. Dişi kivi kuşunun yumurtası vücut büyüklüğüne oranla oldukça iri ve büyüktür. Erkek kivi kuşu kuluçkaya yatar.

Kivi kuşları genelde tavuklara benzetilmektedir. Ancak tavuklardan ayıran en belirgin özellikleri kanatlarının olmayışı ve gagalarının ince ve uzun oluşudur. Kivi kuşlarının tüy yerine sert kılları vardır. Gagaları uzun bir hortuma benzer burnu bulunur.

Kivi kuşlarının bacakları çok güçlü ve kalındır. Genellikle gece ortaya çıkarlar. Gündüzleri ise ağaç kovuklarında gizlenerek yaşam alanları oluştururlar. Temel olarak nemli topraklarda bulunan toprak ve yosunları karıştırarak böcek ve kurt ile beslenirler. Koku duyuları oldukça gelişmiştir, bu da onları diğer kuşlardan ayıran önemli bir özelliktir.

Kivi kuşları besin ihtiyaçlarını gidermeye oldukça zaman ayırır. Yemek yemeyi çok severler. Görme yetenekleri oldukça zayıf olup, uzağı neredeyse hiç göremezler. Geceleri avlanmalarının tek sebebi ise görüş mesafelerinin olmayışı ve koku duyularını oldukça iyi kullanabilmeleridir.

Kivi kuşları rahatsız edildiğinde kafasını gövdesinden dışarı doğru uzatarak kımıldamadan gagasını açar ve başını sağa sola sallayarak karşılarındakini uzaklaştırmaya ve ürkütmeye çalışırlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Kivi Kaç Kalori?

Kivi Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kivi Faydaları Nelerdir?

Kivi Faydaları Nelerdir?

Kivi Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kivi Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kivi Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kivi Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Kivi Etimek Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil Kivi Etimek Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil Kivi İncirli Tatlı Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil Kivi İncirli Tatlı Tarifi ve Malzemeleri