Kivi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
21 Temmuz 2024

Kivi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kivinin Faydaları

Kivi, tropikal meyvelerden biri olup, egzotik tadının yanı sıra sağlık açısından da önemli yararlar sunmaktadır. Çin'de çok eski dönemlerden beri geniş bir biçimde yetişen kivinin ülkemizdeki yetişmesi ise son 10-15 yıla dayanmaktadır. Yetişkin insanlar kadar çocukların sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. Kiviyi bu kadar önemli kılan yalnızca otantik tadı değildir. Kivi; A, E ve K vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi birçok zengin mineral ve element bakımından oldukça zengindir.

Sindirim Sistemi ve Lif İçeriği

Yüksek miktarda lif içeren kivi, sindirim sistemi sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Lifler özellikle mide sağlığı için oldukça önemlidir. Kivinin sağlığa yararları, içerdiği besin maddeleri sayesinde vücudumuza oldukça fazla katkı sağlamaktadır. Kanser başta olmak üzere birçok hastalığa yakalanma olasılığını azaltır. Antioksidan özelliği nedeniyle kalp ve damar sağlığı için önemlidir ve bu özelliği bütün organlara yardımcı olur.

Kan Basıncının Dengelenmesi

Kivi, kan basıncını dengeler. İçerdiği besin ve elementler kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olur. Ayrıca, kan basıncının sağlıklı bir seviyede yer alması damar ve kalp sağlığı için de oldukça önemlidir. Bu şekilde kalp zorlanmaz ve olası kalp krizi, inme ve felç geçirme risklerini azaltır.

DNA Hasarlarına Karşı Koruma

Kivinin antioksidan özelliği ile içerdiği besinler, DNA hücrelerinin korunması ve hasarlı olan DNA hücrelerinin tamir edilmesini sağlar. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Doğal antibiyotik, yani antioksidan özelliği ile C vitamini deposu olması, bağışıklık sistemini güçlendirici en önemli etkendir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek her hastalığa karşı vücudu savunur. Bünyenin savunma sisteminin daha güçlü ve hassas hale gelmesini sağlar.

Kalp Sağlığına Katkıları

Kivi, kalp sağlığı için oldukça yararlıdır. Günde ortalama 3-4 adet kivi tüketmek, kanın pıhtılaşma miktarını %18 oranında düşürmektedir. Birçok insan, kan pıhtılaşmasını düşürmek için aspirin ve benzeri ilaçlar kullanmaktadır; ancak bu tür ilaçların bağırsak kanaması gibi birçok yan etkisi bulunabilmektedir. Kivi ise hiçbir yan etkiye sebep olmadan aynı görevi doğal olarak yapabilmektedir. Kan pıhtılaşma problemi bulunanlar için düzenli bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilir.

Diyabet Hastaları İçin Kivi

Kivi, diyabet hastaları için tehlikeli bir besin konumunda değildir. Birçok uzman, şeker hastaları için bir risk taşımadığını belirtmektedir. Genellikle tatlı bir besin olduğu için şekeri yükselttiğine dair yanlış bir kanaat bulunmaktadır. Makula dejenerasyonu ve diğer göz problemlerine karşı koruyucu özellik taşır. Makula dejenerasyonu, yaşlılarda oluşan bir görme kaybı hastalığıdır. Bir araştırma sonucuna göre, kivi tüketen insanlar %36 oranında kivi tüketmeyen insanlara göre daha az bu hastalığa yakalanmaktadır. Ayrıca genel anlamda göz sağlığı için önemlidir; hücrelerin korunmasına ve serbest radikallere karşı gözleri korur.

Serbest Radikallere Karşı Koruma

Kivi, serbest radikallerin düşmanıdır. Serbest radikaller, kanserden kalp damar hastalıklarına, bağırsak enfeksiyonlarından cilt hastalıklarına kadar birçok hastalığın ana nedenlerindendir. Vücutta oluşan birçok hastalık ve problemin baş aktörü serbest radikaller olduğundan, bunlarla mücadele eden her besin kaynağı, genel anlamda vücudun neredeyse tüm organlarına sağlık açısından önemli katkılarda bulunur. Kivi, antioksidan özelliği ile vücudu serbest radikallerden temizler ve C vitamini yardımı ile de etkisiz hale getirir.

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Kivi, genel anlamda sindirim sistemi için oldukça yararlı bir besin kaynağıdır. Bağırsakların parazitleri ve serbest radikalleri temizleyen kivi, çalışmayan bağırsakları hareketlendirir. Böylelikle dolaylı olarak zayıflamaya da katkıda bulunur. Astım ve bronşit hastalıklarına karşı iyi gelir. Kivinin en şaşırtıcı özelliklerinden biri de solunum yolları hastalıklarına iyi gelmesidir. Dolaylı olarak akciğerin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Kronik astım problemi yaşayan hastaların astım ataklarını hafifletebilir ya da geciktirebilir. Bununla beraber antioksidan özelliğinden dolayı sigara ya da diğer maddeleri kullanan insanların akciğerlerine verdikleri zararı az da olsa giderebilir.

Doğum Öncesi Beslenme İçin İyi Gelir

Kadınların doğum yapmadan önce beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu sebepten dolayı doktorlar bazı yiyecekler konusunda koşullara ve kişinin bünyesine göre bazı kısıtlamalar getirebilir. Ancak kivi, doğum öncesi beslenmede hem anne hem de bebek için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Doğumu kolaylaştırıcı özelliği bulunmaktadır. Hamilelik ve doğum sonrasında oluşabilecek kabızlık problemlerine karşı çözüm olabilir.

Cilt Sağlığına Katkıları

Kivi, cilt sağlığı için yararlıdır. Bol miktarda C vitamini içeren kivi, bu özelliği ile cilt sağlığını korur. Cildin genç ve sağlıklı olmasını sağlar; bununla beraber antioksidan özelliğinden dolayı cilt hastalıklarına karşı etkilidir. Mantar ve enfeksiyon hastalıklarına iyi gelir. Kivi, harika bir laksatif, diyet lifi ve antioksidan deposudur. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde toksinlerin ve atıkların ortadan kaldırılması için vücuda yardımcı olur. Böylece sağlıklı ve parlayan bir cilde sahip olunur. Kivi, yüksek oranda E vitamini içerdiği için cildi nemlendirir. Bu sebeple cildin esnek ve genç kalmasını sağlar, hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kivi Bakımı Nelerdir?

Kivi Bakımı Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kivi Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kivi Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kivi Çiçeği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kivi Çiçeği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kivi Besin Değeri Nedir?

Kivi Besin Değeri Nedir?

1 Kivi Kaç Kalori?

1 Kivi Kaç Kalori?

Kivi Marmelatı Tarifi ve Malzemeleri

Kivi Marmelatı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kivi Faydaları Nelerdir?

Kivi Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kivi Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Kivi Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kivi Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Kivi Maskesi Tarifi ve Malzemeleri