Kivi Fidanı Türleri ve Özellikleri
22 Temmuz 2024

Kivi Fidanı Türleri ve Özellikleri

Kivi Fidanı

Kivi fidanı yetiştirmek için, kışları ılık ve yazları sıcak ve nemli bir iklim gereklidir. Büyüme döneminde ortalama 20-25°C sıcaklık ve 16 saat ışıklanmaya ihtiyaç duyarlar. İlkbaharda tomurcukların patlaması ve çiçek dökümünün azalması için kış döneminde +7°C'nin altında soğuğa ihtiyaçları vardır. Yaz aylarında yüksek sıcaklıklar kivi fidanı yetiştiriciliği için büyük bir sorun oluşturmaz. Su ihtiyaçları karşılandığı sürece yaz aylarında 40-45°C'lik sıcaklıklara dayanabilirler. Uygun olmayan zamanlardaki düşük sıcaklıklar ise kivi yetiştiriciliğini kısıtlayan etkenlerden biridir. Özellikle ilkbaharın geç ve sonbaharın erken donlarına karşı çok hassas olurlar. Verim çağına gelen bitkiler Aralık, Ocak aylarında 10-15°C'ye kadar düşen sıcaklıklara dayanabilse de özellikle gözlerin kabardığı dönemde 3-4°C'de gözlerin patlayıp yaprakların çıktığı dönemde ise 1-2°C sıcaklıklarda zarar görebilirler. Bu dönemlerde meydana gelecek donlar kivi fidanının gelişimini ve ürününü tehlikeye sokacağı için risk taşıyan bölgelerde etkili önlemler alınarak yetiştiricilik yapılmalıdır. Bahçe yerinin seçiminde iyi güneş alan ve soğuk havanın akımını engelleyen yerler tercih edilmelidir. Kışların soğuk geçtiği yerlerde sonbahardan ilkbahara kadar bitki gövdeleri uygun bir izolasyon malzemesi ile sarılıp korunmalı veya don olan gecelerde yağmurlama, sulama, dumanlama, ısıtma gibi don esnasında kullanılabilen sistemlerden yararlanılmalıdır.

Kivi fidanı rüzgâra dayanıklı değildir. Kurulan kivi bahçelerinde fidanların rüzgârlardan iyi korunması gerekmektedir. Sıcak esen rüzgârlar bitkilerde su kaybını artırır. Şiddetli rüzgârlar çiçeklerin dökülmesine, sürtünme neticesinde meyvelerin üzerinde pazar değerini düşüren lekeler oluşturur. Yaz sonu veya sonbaharda esen rüzgârlar yaprakların zamansız dökülmesini teşvik etmeleri sebebiyle sonraki yıl meyve tutumunun az olmasına neden olur. Susuzluğa karşı duyarlı bir bitkidir. Aynı zamanda ağır topraklarda da iyi gelişme göstermez. Genel olarak kolay işlenebilen, organik madde bakımından zengin, kumlu tınlı topraklar kivi fidanı yetiştiriciliği için çok uygundur.

Kivi Fidanı İçin Toprak Hazırlığı

Kivi bahçesi yapılmadan önce arazinin sürülmesi, düzeltilmesi ve gübrelenmesi gerekir. Gübre olarak organik ve mineral gübreler verilmelidir. Hektara 40-60 ton hayvan gübresi organik gübre olarak verilir. Azot, potasyum, fosfor takviyesi ise analiz yapıldıktan sonra toprağın ihtiyacına göre belirlenmelidir.

Büyüme ve gelişme dönemi boyunca bir kivi fidanının uzunluğu 4-5 metreye, bir bitkinin toplam alanı ise 50 metrekareye ulaşabilir ve toplam yaprak sayısı 2000'in üzerindedir. Dikim için uygun zaman, bölgenin iklim özelliklerine bağlı olarak ilkbahar veya sonbahar olabilir. Don riski olan bölgelerde ilkbaharda dikim tercih edilmelidir. Fidanların kök ve gövdelerinin iyi gelişmiş ve odunlaşmış olmasına dikkat edilmeli, hastalık belirtisi gösteren fidanlar satın alınmamalıdır. Çelikle üretilmiş iyi bir fidanın gövde uzunluğu 25-35 cm olmalı, bol saçaklı, canlı, sarımsı renkte köklere sahip olmalıdır. Dikimde dikkat edilecek diğer bir unsur da dişi ve erkek bitkilerin bahçedeki oran ve dağılımıdır. Oransal olarak 6-8 dişi bitkiye bir erkek bitki kullanılmalı, kivi fidanı dikim derinliği 30-40 cm olmalıdır. Fidanın kök etrafına toprak yığarak fidan gövdesini aşırı sıcak ve soğuktan korumak ve bu su birikimini önlemek açısından önem taşımaktadır. Dikimden sonra köklerle toprağın temasının iyi bir şekilde sağlanması için öncelikle toprağın bastırılması daha sonra da can suyunun verilmesi gerekir. Kivi kuvvetli gelişmeye sahip bir bitki olduğu için kendi haline bırakıldığında çalı görünümünde olur ve ortamda bulunan ağaçlara sarılarak büyür. Bu özelliğinden dolayı kivi yetiştiriciliğinde telli sistemden yararlanılır.

Ekstra Bilgiler

Kivi fidanlarının sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi ve meyve verebilmesi için dikkat edilmesi gereken diğer önemli faktörler şunlardır:

  • Toprak pH'ı 5.0-6.5 arasında olmalıdır.
  • Su drenajı iyi olan topraklar tercih edilmelidir.
  • Fidanların arası en az 3-4 metre olmalıdır.
  • Yüksek nem oranı, kivi fidanlarının büyümesi için önemlidir.
  • Düzenli aralıklarla budama yapılmalıdır.
Bu faktörlere dikkat edildiğinde, kivi fidanları sağlıklı bir şekilde büyüyerek verimli bir meyve üretimi sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kivi Bakımı Nelerdir?

Kivi Bakımı Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kivinin Göze Faydaları Nelerdir?

Kivinin Göze Faydaları Nelerdir?

Kivi Faydaları Nelerdir?

Kivi Faydaları Nelerdir?

Kivi Besin Değeri Nedir?

Kivi Besin Değeri Nedir?

Kivi Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Kivi Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil Kivi Etimek Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil Kivi Etimek Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kivi Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kivi Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kivi Kuşu Türleri ve Özellikleri

Kivi Kuşu Türleri ve Özellikleri