Kivi Çekirdeği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
23 Temmuz 2024

Kivi Çekirdeği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kivi Çekirdeği

Kivi çekirdeği, magnezyum ve potasyum açısından zengin olan kivinin sağlık faydalarını artırır. Kivi, A ve C vitaminleri ile potasyum açısından oldukça zengin bir meyvedir. Besleyici değeri yüksek olan kivi, günlük A ve C vitamini ihtiyacını karşılayabilir.

Kivinin Sağlık Faydaları

Kivi, lif açısından zengin bir besin olup, bağırsakları çalıştırarak sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı engeller. Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Nezle ve grip gibi soğuk algınlıklarına karşı faydalıdır. Soluk açıcı etkisi ile astımlılara iyi gelir. Özellikle göğüs kanseri olmak üzere, kanser oluşumuna ve ilerlemesine karşı koruyucudur. Kan basıncını dengeler ve kolesterol seviyesini düşürür. Karaciğeri çalıştırır ve kanı temizler. Kansızlığa ve mide rahatsızlıklarına faydalıdır. Yaşlanmanın ciltteki belirtilerini azaltır.

Kivi Nasıl Kullanılır?

Kivinin meyvesi yenebilir ya da cilt bakımı amacıyla kullanılabilir. Dilimlenmiş kivi cilde konursa cildi besler ve nemlendirir. Ayrıca, kivi ezilerek suyu çıkarıldıktan sonra elde edilen püre, yıpranmış ve kırışmış ciltler için maske olarak kullanılabilir. C vitamini açısından zengin olan kivinin özellikle grip, nezle ve soğuk algınlığında sık sık kullanılması önerilir. Uzmanlar, kivinin herhangi bir yan etkisinin olmadığını belirterek, meyvenin yararlarını şu şekilde sıralar:

"Kivinin çok fazla yararı vardır. En belirgin yararları arasında kanser türlerinin geciktirilmesi ve yakalanma riskinin azaltılması bulunur. Antioksidan özelliği ile kansere karşı koruma sağlar. Kivinin yapısında bulunan lif oranı kabızlığı önler. Tansiyon ve kolesterol düşürücü etkileri vardır. Grip, nezle ve astım hastalığına faydalıdır. Özellikle gribal enfeksiyonların sık görüldüğü dönemlerde bol miktarda tüketilebilir. Aspirine benzer kan inceltici özelliği ile kardiyovasküler sağlığı destekler, kan pıhtılaşma riskini önemli ölçüde azaltır ve kandaki yağ miktarını düşürür."

Kivinin Tipik Yararları Nelerdir?

 • Karaciğerin çalışmasını düzenleyerek, vücudun toksinlerden arınmasını sağlar ve kanı temizler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir, antioksidan özelliği ile kansere karşı koruma sağlar. Düzenli olarak tüketilirse, kanserden korunma amacıyla etkisinden faydalanılabilir. Özellikle göğüs kanserine karşı etkisi bulunmaktadır.
 • Yüksek lif içeriği ile sindirim sistemine faydalıdır, bağırsakların çalışmasını sağlar, kabızlığı engeller. Hazımsızlık problemi olanlara önerilir.
 • Astım hastalarında soluk açıcı etki yapar.
 • Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklarda iyileştirici etki yapar.
 • Kansızlığı giderir.
 • İçerdiği enzimlerle, tüketen kişilerde gençlik etkisi yaratır. Dolayısıyla yaşlanma etkilerini geciktirir.
 • Kan basıncını dengeleme etkisiyle, yüksek tansiyon hastalarına faydalıdır.
 • Kan yağlarını düşürücü etkisi vardır.
 • Cilde maske olarak tatbik edilirse, cildin nemlenmesine, beslenmesine ve canlanmasına yardımcı olur. Özellikle cildin ölü tabakasını temizler ve cildin nefes almasına yardımcı olur.
 • Çocuklarda solunum güçlüklerinin giderilmesini ve gece öksürüklerinin iyileştirilmesini sağlar.
 • İçeriğindeki pektin sayesinde, vücudun temizlenmesine yardımcı olur.
 • Lenfositlerdeki DNA hasarını azaltır.

Kivi hakkında yanlış bilinenlerden biri, tropikal değil subtropikal bir meyve olduğudur. Bu nedenle buzdolabında saklanması gereklidir. Kivinin hızlı olgunlaşmasını istiyorsanız, kapalı bir plastik çantada bir elma, armut veya muz ile birlikte saklayın. Bu meyveler, kivinin ve avokadonun hızlı olgunlaşmasını sağlayan etilen gazı salgılar. Kivide, proteinler ve birçok mineral tuzu da bulunur. Ayrıca, kivi suyunda bulunan bazı maddelerin kansere yol açan bileşiklerin oluşumunu önlediği biyolojik olarak kanıtlanmış olup, astım ve öksürüğün tedavisinde de soluk açıcı özelliğinden yararlanılmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

1 Kivi Kaç Kalori?

1 Kivi Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kivi Vitamini Kivi Vitamin Değerleri

Kivi Vitamini Kivi Vitamin Değerleri

Kivi Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kivi Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kivi Marmelatı Tarifi ve Malzemeleri

Kivi Marmelatı Tarifi ve Malzemeleri

Kivi Fidanı Türleri ve Özellikleri

Kivi Fidanı Türleri ve Özellikleri

Kivi Besin Değeri Nedir?

Kivi Besin Değeri Nedir?

Güncel

Kivi Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Kivi Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kivi Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Kivi Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kivi Bahçesi Türleri ve Özellikleri

Kivi Bahçesi Türleri ve Özellikleri