Kivinin Göze Faydaları Nelerdir?
22 Haziran 2024

Kivinin Göze Faydaları Nelerdir?

Kivi, içeriğindeki zengin besin maddeleri sayesinde göz sağlığı üzerinde oldukça olumlu etkilere sahiptir. Magnezyum ve potasyum oranı yüksek olan kivi, sağlık açısından önemli bir yere sahiptir ve bu biyolojik olarak da kanıtlanmıştır. Kivinin faydalarından bazıları, içerdiği bol miktarda mineral ve proteinler sayesinde hem yetişkinler hem de çocuklar için sağladığı mühim katkılarla bilinir. Yüksek miktarda lif içeren kivi, bağırsakları çalıştırma ve kabızlığı önlemede oldukça faydalı bir besin olarak bilinmektedir. Ana vatanı Güney Çin olan kivi, Türkiye'ye 1988 yılından sonra girmiş olup, Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde üretilmektedir. Ayrıca, C vitamini bakımından çok zengindir. Kivi, C vitamininin yanı sıra A vitamini, B1, B2 vitaminleri, kalsiyum, fosfor ve demir de içermektedir.

Göz Sağlığı İçin Kivinin Önemi

Vücudun diğer uzuvları ve dokuları gibi, gözlerin sağlıklı ve kuvvetli olması için de bazı özel besinlerin düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Yaşla birlikte görüşün zayıflaması, gözlere faydalı olan bazı yiyeceklerle yavaşlatılabilir. Bu yiyecekler arasında; beta-karoten (A vitamini), C vitamini ve E vitamini bakımından zengin olanlar uzmanlar tarafından göz sağlığı için en fazla önerilen besinler listesinde yer alır. Ayrıca lutein, zeaksantin, çinko ve selenyum içeren gıdalar da gözleri güçlendirmek ve görüşü korumak için önerilmektedir. Tipik beslenme önerisi ise çeşitli renklerde sebze ve meyvelerin düzenli olarak tüketilmesi, gün içinde en az 6 bardak su içilmesi ve vücudu susuz bırakan çay, kahve, şekerli gazoz gibi içeceklerin az tüketilmesi yönündedir. Tropikal meyvelerden biri olan kivi, egzotik tadının yanında sağlık açısından da önemli faydalar barındırmaktadır. İçerdiği yüksek orandaki lif, sindirim sistemi açısından hayati bir öneme sahiptir.

Göz Problemleri ve Kivi

Görmede sarı nokta olarak da bilinen ve retina tabakasının ortasında yer alan ince bir alan, makula veya maküler dejenerasyon adı verilen göz kusuruna neden olabilir. Bu durumun en büyük risk faktörü ilerleyen yaştır. 110 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, haftada üç veya daha fazla kivi ve diğer meyvelerin tüketimi maküler dejenerasyon riskini %36 oranında azaltmaktadır. Kivide bulunan yüksek miktardaki lutein ve zeaksantin, doğal kimyasallardır ve bu kimyasallar insan gözü için oldukça yararlıdır. Göz sağlığı için sadece meyveler değil, aynı zamanda sebzeler de çok faydalı etkilere sahiptir. Yapılan bir araştırmaya göre; yaşlılarda görülen makula dejenerasyonunun, kivi tüketen insanlarda kivi tüketmeyenlere göre %36 oranında daha az rastlandığı saptanmıştır. Hücrelerin savunmasında ve serbest radikallere karşı gözleri koruyan kivi, tipik göz sağlığı için de önemli bir meyvedir. A, E, K vitaminleriyle birlikte kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi birçok zengin mineral ve elementler bakımından da oldukça zengindir.

Kiviyi Ne Kadar Tüketmeliyiz?

Gün içinde bir veya iki adet kivi tüketmenizde fayda vardır. Ancak kivi yerken vitaminin kaybolmaması için kabuğunu çok ince bir şekilde soyarak tüketmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bizim önerimiz ise kiviyi ortadan ikiye bölerek tatlı veya çay kaşığı ile yemenizdir. Bu şekilde yemeniz sizin yararınıza olacaktır çünkü kivinin içerisindeki mineraller ve vitaminler kabuğuna çok yakın yerlerde bulunur. Kiviyi soyarak yararını azaltabilirsiniz.

Sonuç

Kivi, göz sağlığı için oldukça faydalı bir meyvedir. İçerdiği yüksek miktardaki lutein ve zeaksantin, göz sağlığını korumada önemli rol oynar. Düzenli olarak kivi tüketmek, yaşa bağlı göz problemlerini azaltmada etkili olabilir. Ayrıca, kivi genel sağlık açısından da önemli faydalar sunar. Bu nedenle, günlük beslenme düzeninize kiviyi dahil etmek, hem göz sağlığınızı korumak hem de genel sağlığınızı desteklemek için iyi bir tercih olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kivi Kaç Kalori?

Kivi Kaç Kalori?

Kivi Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kivi Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kivi Bakımı Nelerdir?

Kivi Bakımı Nelerdir?

Kivi Fidanı Türleri ve Özellikleri

Kivi Fidanı Türleri ve Özellikleri

Kivi Zayıflatırmı Zayıflama Yöntemleri

Kivi Zayıflatırmı Zayıflama Yöntemleri

Güncel

Kivinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Kivinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kivi Besin Değeri Nedir?

Kivi Besin Değeri Nedir?

Kivi Detoksu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kivi Detoksu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kivi Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Kivi Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

1 Kivi Kaç Kalori?

1 Kivi Kaç Kalori?

Kivi Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Kivi Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Kivi Bahçesi Türleri ve Özellikleri

Kivi Bahçesi Türleri ve Özellikleri

Kivi Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Kivi Maskesi Tarifi ve Malzemeleri