Kivi Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
23 Temmuz 2024

Kivi Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kivi Suyu

Kivi suyu, tropikal bir meyve olan kivi, egzotik bir tada sahiptir. Özellikle Çin'de çok eski çağlardan beri yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemizde ise son 15 yıldır popüler bir meyve haline gelmiştir. Kivi, sağlık için oldukça faydalıdır ve kivi suyu da tıpkı meyvesi kadar sağlık açısından önemli yararlar sağlar. İçeriğinde A, E ve K vitaminleri barındıran kivi suyu ayrıca potasyum, magnezyum ve kalsiyum bakımından da zengin bir içeriğe sahiptir. Tüm bunların haricinde lif oranı yüksek meyve sularından biridir. İçeriğinde yer alan yüksek lif sindirim sisteminin fonksiyonel olarak çalışmasını sağlar ve mide sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunur.

Kivi Suyunun Faydaları

Sindirim Sistemini Kuvvetlendirir

İçeriğinde yer alan lif sindirim sistemi için oldukça önemlidir. Kivi suyu, mide asidini dengeler ve mide duvarını koruyucu etki gösterir. Bu sayede sindirim sistemi sağlığını destekler ve mide rahatsızlıklarına karşı koruyucu etki sağlar.

Kan Basıncını Düzenler

Kivi suyu, içeriğinde barındırdığı potasyum ve magnezyum gibi mineraller sayesinde kan basıncının sağlıklı bir seviyede kalmasına yardımcı olur. Bu etkisi ile kalp-damar sağlığı için de faydalıdır. Kan basıncı dengede olduğunda, kalp fazla zorlanmaz ve kalp krizi, inme gibi olasılıkların görülme oranı azalır.

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir

Kivi ve kivi suyu, doğal antibiyotik olarak kabul edilen besinlerden biridir. Ayrıca antioksidan özelliği bulunur. C vitamini içeriği ve bu etkileri sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve birçok hastalığa karşı koruyucu özellik gösterir.

Kan Pıhtılaşmasını Önler

Günde 1-2 bardak kivi suyu içmek, kan pıhtılaşmasını %20 oranında azaltır. Çoğu kişi kan pıhtılaşmasını azaltmak için kan inceltici ilaçlar kullanır. Bu tarz ilaçlar, bağırsak kanaması başta olmak üzere farklı sağlık sorunlarına yol açabilir. Kan pıhtılaşmasını tedavi edebilmek için düzenli kivi suyu tüketilebilir.

Diyabete Karşı İyi Gelir

Kivi, diyabet hastaları için yasaklı gıdalardan değildir. Aynı şekilde suyu da diyabet hastaları tarafından tüketilebilir. Tatlı bir besin olmasına rağmen, kan şekerini yükselteceğine dair yanlış bir inanış vardır.

Serbest Radikaller ile Savaşır

Serbest radikaller, vücutta kanser başta olmak üzere pek çok sağlık sorununa yol açabilir. Kivi suyu, serbest radikaller ile mücadele etmek için yararlanılabilecek mucizevi bir besindir. Genel vücut sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Antioksidan etkisi ile vücutta serbest radikalleri temizler ve C vitamini etkisi ile serbest radikalleri etkisiz hale getirir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kivi suyu, dolaylı yollardan kilo vermeye yardımcı olan bir besin maddesidir. Bağırsaklardaki parazitleri temizleyici etkisi vardır. Ayrıca bağırsakların hareketlenmesini sağlayarak dolaylı olarak kilo verme sürecini kolaylaştırır.

Astım ve Bronşite İyi Gelir

Kivi suyu, solunum yolu ile ilgili olarak gelişen astım, bronşit ve diğer birçok hastalığa karşı iyi gelir. Akciğerlerin sağlıklı çalışmasını destekler. Özellikle kronik astıma karşı faydalıdır. Ayrıca antioksidan özelliği ile sigara ve diğer etkenlere bağlı olarak gelişen akciğer hastalıklarına karşı da iyi gelir.

Gebelik Döneminde Anne ve Bebek İçin Faydalıdır

İçeriğinde yoğun bir şekilde C vitamini barındıran kivi suyu, gebelik süreci için anne ve bebeğin sağlığı açısından faydalıdır. Hamilelik döneminde ve doğumdan sonra yaşanabilecek kabızlık problemine karşı da iyi gelir.

Cilt Sağlığını Korur

Kivi suyu, C vitamini ve antioksidan özelliği ile cilt sağlığı üzerinde olumlu etkiler yaratır. Cildin pürüzsüz ve dinç bir görünüm kazanmasını sağlar. Mantar ve enfeksiyon hastalıklarına karşı cildi korur. Düzenli tüketildiğinde, toksinlerin ve atık maddelerin vücut dışına atılmasına yardımcı olur. E vitamini özelliği ise cildin esnek ve genç kalmasına yardımcı olur.

Kivi Suyunun Zararları

Kivi suyu, sağlık için son derece faydalı bir içecek türüdür. Ancak sürekli ilaç kullanan kişilerde ya da alerjisi olanlarda bazı yan etkilere yol açabilir. Aşırı tüketildiğinde alerjiye neden olabilir. Yine aşırı tüketim şişkinlik problemine neden olabilir. Fazla tüketildiğinde dil ve dudakta şişme, kaşıntı ve uyuşmaya yol açabilir. Fazla tüketim nedeniyle kol ve bacaklarda kızarma ve kaşıntı yaşanabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kivi Nasıl Soyulur?

Kivi Nasıl Soyulur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kivinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Kivinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Kivi Kuşu Türleri ve Özellikleri

Kivi Kuşu Türleri ve Özellikleri

Kivi Tohumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kivi Tohumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kivi Bitkisi Türleri ve Özellikleri

Kivi Bitkisi Türleri ve Özellikleri

Kivi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kivi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kivi Bakımı Nelerdir?

Kivi Bakımı Nelerdir?

Güncel

Kivi Marmelatı Tarifi ve Malzemeleri

Kivi Marmelatı Tarifi ve Malzemeleri