Kivinin Cilde Faydaları Nelerdir?
24 Temmuz 2024

Kivinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Kivinin Cilde Faydaları

Kivi, cilt sağlığı ve genel sağlık açısından oldukça faydalı olan bir meyvedir. İçeriğinde bulunan faydalı asitler, cildin yenilenmesinde önemli rol oynar. Bu asitler, ciltte bulunan ölü deri tabakasının atılmasına yardımcı olarak, cilt gözeneklerini açar ve cildin nefes alabilmesini sağlar. Kivi, peeling veya maske olarak kullanıldığında ciltteki siyah noktaların temizlenmesine yardımcı olur ve cilt lekeleriyle mücadele eder. Hem cilt bakımı hem de vücut bakımı için kiviyi tercih etmek oldukça önemlidir.


  • Kivi, ciltte bulunan güneş lekelerinin azalmasında son derece etkilidir. Dekolte bölgesi için de kullanılabilir. Maske yapılacaksa bu bölgeye de sürülebilir, böylece renk tonu eşit hale gelir.
  • Kivi kabuklarını soyup, patates maskesi gibi halkalar şeklinde doğrayarak cilde yerleştirirseniz, cildin yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemi makyaj öncesi yapmak, makyajın daha güzel görünmesini sağlar ve makyajın akmasını önler. Ayrıca, ciltteki gözeneklerin açılmasına da yardımcı olur.
  • Kivi kabuklarını soyup ezerek, çıkan suyu bir parça pamuğa batırıp cildinizi silerseniz, cilt lekelerinin zamanla kaybolduğunu görebilirsiniz. Bu işlemi uyguladıktan sonra on beş dakika beklemeniz önemlidir. Daha iyi sonuçlar elde etmek için sürenin uzun tutulması faydalı olacaktır.
  • Erken yaşlanma belirtileri olan ince çizgiler ve cilt lekelerinden korunmak için kivi maskesi iyi bir tercih olabilir. Haftada bir veya iki kere kivi maskesi uyguladığınızda cildiniz parlaklaşır ve gözenekler açılır. Kiviyi ezdikten sonra maske kıvamına gelecek şekilde kil ilavesi yaparak karıştırın. Elde edilen maskeyi cildinize sürüp bir süre bekletin. Maske ciltte kuruduktan sonra yıkayıp durulayın.
  • Ciltte bulunan sivilce ve akne lekelerinin giderilmesinde etkilidir. Sivilceler için kivi maskesi kullanmak, sivilce sorununu ortadan kaldırırken aynı zamanda cildi besler.

Kivinin Cilt İçin Kullanımı

Normal Ciltler İçin

Normal ciltler için kivinin kullanım alanı oldukça geniştir. Hem cildi besleyici özelliği olan hem de renk tonunu ayarlayacak nitelikte olan kiviyi haftada iki gün kullanmak yeterlidir. Kivinin kabuklarını soyup ezerek püre kıvamına getirin ve cildinize sürüp bekletin. 10 dakika sonra kivi yıkanarak ciltten çıkarılır ve cilt kurulanır.

Yağlı Ciltler İçin

Kivinin faydalı özelliklerinden biri de cildin yağ dengesini ayarlamasıdır. Ciltte bulunan fazla yağı emer ve eğer ciltte az yağ varsa da yeterli olacak şekilde cilde yağ verir. Bu özelliği sayesinde kivi her cilt tipine uygun bir meyvedir. Yağlı ciltler için kivi haftada bir gün uygulanabilir. Bu süreçte, kivinin suyu veya püre kıvamına getirilmiş hali tercih edilebilir.

Kuru Ciltler İçin

Kuru ciltler, özenli bakıma ihtiyaç duyar ve kivi bu konuda iyi bir tercih olabilir. C vitamini bakımından zengin olan kivi, kuru ciltler için 10 günde bir kullanıldığında yeterli olacaktır. Aşırı kullanımı cilde zarar verebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kivi Faydaları Nelerdir?

Kivi Faydaları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kivi Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Kivi Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

1 Kivi Kaç Kalori?

1 Kivi Kaç Kalori?

Gebelikte Kivi Yemek Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Kivi Yemek Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kivi Marmelatı Tarifi ve Malzemeleri

Kivi Marmelatı Tarifi ve Malzemeleri

Kivi Besin Değeri Nedir?

Kivi Besin Değeri Nedir?

Güncel

Kivi Kuşu Türleri ve Özellikleri

Kivi Kuşu Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kivi Bahçesi Türleri ve Özellikleri

Kivi Bahçesi Türleri ve Özellikleri